Jak vybrat plynový kotel?

Uvažujete o plynovém kotli? Je vhodným systémem pro vytápění. Promyslete ještě, jaké konkrétní zařízení bude pro vaše účely nejlepší. Nevíte jaký vybrat? Poradíme Vám.

 

Plynové kotle a jejich hlavní výhody

Plynové kotle jsou mezi uživateli stále rozšířenější. Představují pohodlné vytápění, případně pohodlný ohřev vody. Oceníte i snadnou regulaci a celkově jeho jednoduchou obsluhu.

Z dalších výhod topení plynem to je především ekologičnost a vysoká výhřevnost zemního plynu. Pořízením nového kotle klesnou vaše výdaje na vytápění. Moderní plynové kotle jsou totiž efektivnější.

 

Jaký druh plynové kotle vybrat?

Rozhodli jste se pro plynový kotel? Je to krok správným směrem. Existuje však více druhů plynových kotlů. Jaký bude pro vaše účely nejlepší? Rozlišujeme tři základní druhy - kondenzační, stacionární a závěsné.

Nejpropracovanějším a především nejúspornějším zařízením je kondenzační kotel. Má nejlepší systém spalování plynu, který momentálně najdete na trhu. Jeho cena je vyšší, ale návratnosti investice je do několika let, zhruba do 5 - 6 let. Lépe totiž dokáže využít vzniklé teplo.

Kondenzační plynové kotle postupně nahrazují klasické teplovodní kotle. Ty mají sice nižší cenu, ale spotřeba energie je u nich vyšší. Proto se z dlouhodobého hlediska nevyplatí. Dnes se doporučují využívat jen ve starých domech, ve kterých by stavební úpravy potřebné pro fungování kondenzačních kotlů byly příliš nákladné.

Plynové kotle rozdělujeme dále na stacionární a závěsné. Výhodou závěsných kotlů je, že šetří místo. Do rodinných domů se volí častěji. Můžete je umístit kamkoliv, kde je lze připojit k odvodu spalin. Stacionární kotle volte v případě, že máte k dispozici samostatnou technickou místnost. Jejich hlavní přednost spočívá v delší životnosti.

 

Podle čeho ještě plynový kotel vybírat?

Při výběru plynového kotle je nutné kromě jeho druhu brát v potaz i další kritéria. Konkrétní model vybírejte podle výkonu. Potřebný výkon se odvíjí od rozlohy domu a požadované teploty.

Podstatným aspektem je využití kotle. Někteří ho volí pouze na ohřev vody. Tito lidé vybírají jiná zařízení než ti, kterým slouží k vytápění.

Ohřev teplé vody je možné zajistit s průtočným ohřevem, vestavěným zásobníkem či externím zásobníkem teplé vody.

Při výběru plynového kotle berte v úvahu rovněž celkový systém vytápění, vaší otopnou soustavu a možnosti regulace.

Důležitá je i částka, kterou chcete do nového zařízení investovat. Neporovnávají však jednotlivé modely jen podle ceny. Finanční výhodnost by mohla být jen zdánlivá. Kvalitnější plynové kotle jsou finančně náročnější, ovšem návratnost je otázkou několika let. Starší modely plynových kotlů mají drahý provoz.

 

Závěrem

Výběr plynového kotle nepodceňujte. Jen, když vezmete v potaz všechny aspekty, budete mít plynový kotel, který vám zajistí požadovanou tepelnou pohodu a zároveň hospodárnost provozu.

Před koupí plynového kotle si vytvořte přehled o jednotlivých typech zařízení a samozřejmostí by pro vás měla být i konzultace s odborníkem, zvlášť pokud se v této oblasti nevyznáte.

Publikováno: 30.09.2013

Copyright © 1996 - 2013, TopInstalatér.cz | Technicky zajišťuje PropagaceFirmy.cz